پیامک09309920364
gama.plus.ir@gmail.com

باید ها و نباید های سه ماه قبل از کنکور

۲۲ فرو ۱۳۹۷

باید ها و نباید های سه ماه قبل از کنکور

باید ها و نباید های سه ماه قبل از کنکور

سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز گاماپلاس

یکی از مهم ترین و حساس ترین دوره ها برای کنکور، سه ماهی هست که از عید نوروز شروع میشه و تا خود کنکور ادامه داره. حساسیت این دوره چندین برابر بیشتر از ماه های گذشته هستش و ممکنه شما با رعایت نکردن بعضی نکات ساده نتونید از تلاش یک ساله خودتون نتیجه بگیرید. پس با ما همراه باشید و با دقت موارد زیر رو مطالعه کنید و حواستون رو جمع کنید که مسیر درست رو در پیش بگیرید


اولین و مهم ترین نکته

تفکر اشتباه: من باید هر طور شده تا کنکور همه مباحث رو حداقل یک دور در بیام و مطلب خونده نشده ای باقی نمونه.
تفکر صحیح: مهم نیست من تا کنکور همه مباحث رو تموم کنم یا نه. مهم اینه هرچقدر که تونستم بخونم ولی با تسلط ۱۰۰% روی اون مطالب.

خب بذارید اول توضیح بدیم که منظور از تسلط ۱۰۰% روی یک مبحث یعنی چی؛ منظور اینه که خیالتون راحت باشه بیشتر تست های اون مطلب رو با تعداد اشتباهات خیلی کم میتونید جواب بدید. شاید تعجب کرده باشید ولی یک حقیقتی رو باید بدونید:
کسی که فقط ۶۰% مباحث رو برای کنکور رسونده ولی با تسلط ۱۰۰% بدون شک رتبه ای که میاره خیلی بهتر از کسی هستش که همه مطالب رو خونده ولی روی هیچکدوم تسلط ۱۰۰% نداره. حتما می پرسید چرا؟ خب چون اون فرد اول با خیال راحت از کنار تست های اون ۴۰ درصدی که نخونده رد میشه و سوالای اون ۶۰ درصدی هم که خونده رو با تعداد اشتباهات خیلی کم و با اطمینان خیلی بالا جواب میده. ولی فرد دوم سر جلسه همه سوال ها به نظرش آشنا میان ولی چون روی هیچکدوم تسلط کافی نداره نمیتونه به جواب نهایی برسه در نتیجه سر خیلی از سوال ها بیخودی وقتش گرفته میشه و در نهایت نمیتونه جواب بده و به احتمال زیاد خیلی از سوال هایی رو هم که میزنه اشتباه جواب میده. پس یادتون باشه کنکور با امتحانات مدرسه فرق داره و سعی نکنید براش عملکرد مشابه امتحانای مدرسه داشته باشید که به شدت ضربه میخورید.


دومین نکته

تفکر اشتباه: به جای اینکه الان وقتم رو برای زدن آزمونِ زمان دار تلف کنم میشینم درس میخونم و بیشتر جلو می افتم.
تفکر صحیح: حتما باید شروع کنم تو این سه ماه تا میتونم آزمون زمان دار بزنم تا سرعت و تکنیک تست زدنم برای کنکور قوی تر بشه.

خب ببینید یک اشتباه بزرگ دیگه ای که بچه ها در مورد کنکور دارن این هستش که فکر میکنن فقط درس خوندن و یاد گرفتن مباحث برای کنکور کافی هستش. یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار تو نتیجه کنکور، ((زمان)) هستش. یعنی شما قراره تعدادی زیادی سوال از چندین درس مختلف رو توی یک زمان مشخص جواب بدید و این موضوع اصلا به راحتی تست زدن از یک مبحث بعد از خوندن اون مبحث نیستش. بخاطر همین تو سه ماه قبل از کنکور باید حتما تا اواسط اردیبهشت هفته ای حداقل یک آزمون زمان دار (شامل دفترچه عمومی و اختصاصی) هم خودتون تو خونه با شرایط مشابه کنکور بزنید. اینکه میگیم هفته ای حداقل یک آزمون بخاطر اینه که افراد قوی میتونن بیشتر از یک آزمون هم بزنن. از اواسط اریبهشت تا کنکور هم باید کنکورهای داخل و خارج کشور ۶ سال اخیر تو رشته خودتون رو هم بزنید. شدیدا توصیه میکنیم که سه تا آزمون جامع آخر سنجش رو هم شرکت کنید. نه بخاطر اینکه شبیه سوال های کنکور باشه، بخاطر اینکه برای همه عُرف شده اون سه تا آزمون رو شرکت کنن و جامعه آماری خیلی بالایی دارن و میتونن یک تخمین خوب از نتیجه کنکورتون براتون باشن.


سومین نکته

تفکر اشتباه: من تو عمومی ها خیلی عقب هستم و بهتره کلا بی خیالشون بشم و به دروس اختصاصی خودم بچسبم.
تفکر صحیح: من مطمئنم که ازهمین الان هم شروع کنم میتونم عمومی ها رو تا حد خوبی جمع کنم و خب بدون شک میتونن تو رتبه کنکور من تاثیر زیادی داشته باشن.

تو این مورد هم باید بهتون بگیم اگه کسی حتی از فروردین شروع کنه به خوندن عمومی ها برای کنکور. با روزی ۳ الی ۴ ساعت میتونه خیلی راحت بخش های مهم و اساسی اون ها رو برای کنکور تموم کنه و تو نتیجه کنکورش تغییر زیادی ایجاد کنه. مثل قرابت از ادبیات یا ترجمه و تعریب از عربی.


چهارمین و آخرین نکته

تفکر اشتباه: من دیگه تا کنکور نمی رسونم بهتره بی خیال کنکور امسال بشم و به فکر کنکور سال بعد باشم.
تفکر صحیح: درسته تا الان وضعیت چندان خوبی برای کنکور نداشتم ولی هم ۳ ماه برای تغییر وضعیت وقت کمی نیست هم اینکه من در هر حال برای کنکور امسال باید تلاش خودم رو بکنم. حالا اگر خدای ناکرده نتیجه خوبی هم نیاوردم باز چیزی رو از دست ندادم.

این بزرگترین اشتباه بچه ها تو این مدت هستش. ببینید تا زمانی که فرصت برای کنکور امسال دارید و میتونید بخونید هرچقدر هم امیدتون کم باشه باید نقد رو بچسبید و نسیه رو ول کنید. خیلی ها بودن تو همین مدت نتیجه رو زمین تا آسمون تغییر دادن. از طرف دیگه حتی اگه هم نتیجه مورد قبول تون نباشه با کوله باری از تلاش و آزمون و خطاها از کنکور قبل به سراغ کنکور سال بعد میرید و میتونید نتیجه رو خیلی تغییر بدید. تجربه نشون داده بیشتر افرادی که چند ماه قبل از کنکور خودشون بی خیال میشن و میرن تو فکر کنکور سال بعد، سال بعدش هم نتونستن چندان کاری از پیش ببرن. ولی عمده اونایی که تا کنکور خودشون همه تلاش شون رو کردن و نتونستن نتیجه دلخواهشون رو بگیرین تو کنکور سال بعد تونستن نتیجه رو زمین تا آسمون تغییر بدن.

یک پاسخ ارسال کنید