پیامک09309920364
gama.plus.ir@gmail.com

معرفی رشته هوشبری

۱۷ مرد ۱۳۹۶

معرفی رشته هوشبری

رشته هوشبری یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی است. دانشگاه ها در این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو پذیرش میکنند.

براساس دفترچه انتخاب رشته سال ۹۶،در مقطع کاردانی، پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی صورت میگیرد و تنها از بین داوطلبان مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر(ایرانشهر،سرباز،فنوج،قصرقند،نیک شهر و دلگان) صورت میگیرد که این افراد در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به تحصیل می پردازند.

اما براساس دفترچه انتخاب رشته ۹۶،در مقطع کارشناسی بسیاری از دانشگاه های کشور در این رشته دانشجو پذیرش میکنند.

دقت کنید که نحوه گزینش دانشجو در این رشته به روش استانی صورت میگیرد؛ یعنی داوطلبان بومی هر استان،برای قبولی در رشته هوشبری در دانشگاه علوم پزشکی استان خود شانس بیشتری دارند؛البته این موضوع به این معنا نیست که داوطلبان برای قبولی در رشته هوشبری در دانشگاه علوم پزشکی استان های غیربومی خود، هیچ شانسی ندارند بلکه شانس داوطلبان برای قبولی در استان بومی خود بیشتر است.

مدت زمان دوره تحصیل:تعداد کل واحد های دوره کارشناسی رشته هوشبری ۱۳۴واحد بوده که بطور معمول ۴ سال(۸ ترم) طول میکشد.

وظایف کارشناس هوشبری:فارغ التحصیلان این رشته به عنوان دستیار یک متخصص بیهوشی در اتاق عمل به فعالیت می پردازند.از جمله وظایف آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ــ آماده کردن دستگاه های بیهوشی

ــ کمک به متخصص بیهوشی

ــ انجام برخی بیهوشی های سطحی زیر نظر متخصص بیهوشی

و…

ادامه تحصیل:در حال حاضر رشته هوشبری در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود ندارد اما احتمالا در سال های آینده رشته هوشبری در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی خواهد شد.

در حال حاضر کارشناسان هوشبری در مقطع کارشناسی ارشد میتوانند در رشته های زیر به تحصیل بپردازند:

پرستاری ــ رفاه اجتماعی  ــ علوم تشریح ــ علوم تغذیه  ــ علوم بهداشتی در تغذیه ــ فیزیولوژی  ــ کتابداری ــ آموزش پزشکی ــ آموزش بهداشت

و…

این رشته دارای طرح نیروی انسانی است و فارغ التحصیلان باید در این طرح شرکت کنند.

بازارکار:فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در مراکز درمانی مثل بیمارستان ها،مراکز جراحی و… مشغول بکار شوند.

شاید یکی از نقاط ضعف این رشته، این باشد که میزان نیاز یک مرکز درمانی مثل بیمارستان به کارشناس هوشبری بسیار کمتر از نیاز آن مرکز به پرستار است.

نویسنده:محمد نجفی؛دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

یک پاسخ ارسال کنید