پیامک09309920364
gama.plus.ir@gmail.com

معرفی رشته اتاق عمل

۱۷ مرد ۱۳۹۶

معرفی رشته اتاق عمل

رشته اتاق عمل یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی است. دانشگاه ها در این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو پذیرش میکنند.

براساس دفترچه انتخاب رشته سال ۹۶،در مقطع کاردانی، پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی صورت میگیرد و تنها از بین داوطلبان مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر(ایرانشهر،سرباز،فنوج،قصرقند،نیک شهر و دلگان) و داوطلبان مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی آبادان(آبادان،اروندکنار،خرمشهر و شادگان)صورت می پذیرد که در این دانشگاه ها به تحصیل خواهند پرداخت.

اما براساس دفترچه انتخاب رشته ۹۶،در مقطع کارشناسی بسیاری از دانشگاه های کشور در این رشته دانشجو پذیرش میکنند.

دقت کنید که نحوه گزینش دانشجو در این رشته به روش استانی صورت میگیرد؛ یعنی داوطلبان بومی هر استان،برای قبولی در رشته اتاق عمل در دانشگاه علوم پزشکی استان خود شانس بیشتری دارند؛البته این موضوع به این معنا نیست که داوطلبان برای قبولی در رشته اتاق عمل در دانشگاه علوم پزشکی استان های غیربومی خود، هیچ شانسی ندارند بلکه شانس داوطلبان برای قبولی در استان بومی خود بیشتر است.

مدت زمان دوره تحصیل:تعداد کل واحد های دوره کارشناسی رشته اتاق عمل ۱۳۰واحد بوده که بطور معمول ۴ سال(۸ ترم) طول میکشد.

وظایف:فارغ التحصیلان این رشته دارای وظایف زیر هستند:

ــ آماده کردن اتاق عمل برای جراحی

ــ استریل کردن لوازم و تجهیزات

ــ آماده کردن بیماران برای جراحی

ــ کمک به پزشک و پرستار در حین جراحی

و…

ادامه تحصیل: برای رشته اتاق عمل مقطع کارشناسی ارشد هم در دانشگاه های کشور وجود دارد و دانشجو پذیرش میکند البته در مقطع کارشناسی ارشد میتوان وارد گرایش های دیگری نیز شد؛ولی این رشته در مقطع دکتری در ایران وجود ندارد.

این رشته دارای طرح نیروی انسانی است و فارغ التحصیلان باید در این طرح شرکت کنند.

بازارکار:فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در مراکز درمانی مثل بیمارستان ها،مراکز جراحی و… مشغول بکار شوند.

شاید یکی از نقاط ضعف این رشته، این باشد که میزان نیاز یک مرکز درمانی مثل بیمارستان به تکنسین اتاق عمل بسیار کمتر از نیاز آن مرکز به پرستار است.

نویسنده: محمد نجفی؛دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

یک پاسخ ارسال کنید